„Mnoho rodičov si nesprávne myslí, že deti vedia prirodzene plávať, keďže boli deväť mesiacov v plodovej vode,“ hovorí vedúca inštruktorka Silvia Fáberová, „čo je aboslútne nedosahujúca možnosť, pretože nie je v tom stupni vývoja, aby sa vedelo dostať do nejakého pohybu tak, aby to vyzeralo ako synchronizované plávanie.“ 


Už od 4 mesiacov sa však dokáže malý človiečik naučiť pohybové aktivity, vďaka ktorým sa v budúcnosti ľahšie naučí plávať. V takomto útlom veku je však vhodné poradiť sa s inštruktorom.
 

„Má k tomu čo povedať, ukázať mu správne úchopy, správne pohyby, pretože mnoho rodičov má tiež nesprávne návyky na to plávanie, ktoré potom môžu preniesť na to dieťa.“ Ako rodičia začínali vo vode s deťmi sme sa pýtali aj na kúpalisku. Jedna z mamičiek vysvetľuje, že jej 1,5 ročný syn sa naučil techniku dýchania na jednom z kurzov. „Napríklad, že im lejú troška vody krhličkou do tváre, osloví sa menom, povie sa jeden, dva, tri a môj syn už vie, že vtedy sa nenadýchne, že ako keby na tú chvíľku zapchá ten nos.“

„Ak sa predsa len chcete vybrať individuálnou cestou, okolo 1 roka sa dá už dieťaťku vysvetliť, že ponor musí byť sprevádzaný vypustením vzduchu,“ radí inštruktorka Alexandra Balogová. „Tu by mohli pomôcť aj nejake dychové cvičenia, postupne začať fúkať do vody, aby dieťa pochopilo, že keď je pod vodou, nemôže sa nadýchnuť.“ Všetko však závisí od daností a povahy dieťaťa. Mirka je mamičkou 5 ročného Jakuba, ktorý doteraz vodu odmietal. „Nevedela som ho dostať na kúpalisko, k moru. Zlomilo sa to až toto leto, keď sme boli na dovolenke, sa úplne sám od seba vybral do bazéna.“

Ak sa už dieťa do vody osmelilo a dychové cvičenia máme za sebou, na rad prichádza práca s nohami, hovorí inštruktorka Silvia Slezáková. „Posadiť ho niekam na schodík a nechať ho pokopkať nohami, aby si zvyklo na tento úkon.“ Pri pomôckach, ako je plávacie koleso či rukáviky buďte opatrní, vždy sa prispôsobte veku a zručnostiam dieťaťa a tiež tomu, ako mu daná pomôcka sedí. „Či nemá zhrbený chrbátik, či nemá vykrútené ramienka, ak to dieťa nevie držať rovný chrbátik, ja mu iba ublížim tým, ak ho zapojím do nejakých rukávikov, pretože to držanie telíčka ešte tomu nie je uspôsobené. Čím mu môžem pomôcť je vlastne dať mu nejakú podložku pod to bruško, s tým že teda držím ho na tej hrudníkovej časti a panva a nohy sú vo vode.“ A postupne zapájame aj ruky.

Synchronizovane plávať sa dieťa učí až okolo 6 až 7 roku života. Podľa Silvie Fáberovej ho v prvom rade naučte splývať. „A nech je v akejkoľvek situácii, či sa stane, že padne do vody, ak sa dostane naspäť na ten chrbátik alebo na to bruško a rozdýcha sa, tak vlastne sa ukľudní a pekne dokáže presplývať až na kraj toho bazéna, takže to je základ. Potom teda tie klasické prsia s ponorom.“

A na záver ešte jedna rada. Ak sa dieťa napríklad nečakane ponorí, určite nepanikárte, tieto pocity na neho totiž veľmi ľahko prenesiete.

A ak nie ste vo vode, ale máte prestávku na brehu pri jazere alebo oddychujete vedľa bazéna, čas vám spríjemnia naše hovoriace knihy. Zázračné čítanie si môžete zobrať kamkoľvek. K vode, na výlet, na chatu, k babke a dedkovi, či na dlhú cestu na prázdniny.

 

 

Zdroj: RTVS