Príbeh dvoch hovoriacich knižiek a jednej autorky – Bájky o ázijských zvieratkách a Húseničky. Tentokrát som opäť stretol človeka, ktorý mi svojím elánom a energiou potvrdil, že všade okolo sú úžasní ľudia len treba mať otvorené oči aj srdce. Ako v každom vydavateľstve tak aj my si stanovíme každý rok edičný plán. Ten obsahuje tie najlepšie knižky, ktoré chceme deťom ponúknuť. Následne počas roka sa k nim pridružia „náhodné pocitové vzplanutia“.

 

Pri knižke Húseničky to bola kombinácia práve týchto dvoch faktorov. Ale aby sme išli pekne po poriadku, musíme začať pri autorke a inej knižke. Úžasná spisovateľka, dramaturgička, scenáristka a maliarka v jednej osobe Danka Hlavatá nás poctila a napísala nám knižku Bájky o ázijských zvieratkách. Na tomto mieste musím ihneď povedať, že pani Danka je jedinou slovenskou spisovateľkou žánru bájky. Vďaka nej sa zrodili Bájky o ázijských zvieratkách 1 a 2.Napísala už množstvo bájok a preto sme sa veľmi potešili, že sa rozhodla napísať niečo aj pre nás. Určite všetci vieme čo sú bájky, ale s určite viem povedať, že zvieratka v príbehoch v tejto knihe ako aj množstvo zaujímavostí o ázijských krajinách budú novinkou nielen pre deti ale aj pre rodičov. Knižka Bajky o ázijských zvieratkách je rozdelená do dvoch dielov a spolu v nich nájdete 15 prekrásnych príbehov s ponaučení. Zvieratká ako gibon zlatolíci, plameniak ružový, sob arktický, panda červená či rosomák prinesú deťom množstvo pútavého počúvania a čítania, zaujímavých úloh ale aj zaujímavých informácií o Ázii. Sú to knihy plné múdrostí a ponaučenia.


Bájky ešte ani neboli dopísané a ja som už vedel, že tu bude nevyhnutný ilustrátor, ktorý oživí naše ázijské zvieratká a vdýchne každej bájke „čaro Ázie“. Netrvalo dlho a pani Danka odporučila mladú, veľmi šikovnú a kreatívnu ilustrátorku Janu Homolovú. Prvý návrh ilustrácie môj pocit uistil a tak sme sa mohli pustiť do tvorby farebného sveta. Ilustrovať hovoriacu knihu o ázijských zvieratkách s množstvom úloh je určite výzva pre každého ilustrátora. Ale Janka sa jej zhostila s plným nasadením. Ako sa vraví museli sme siahnuť na dno svojich síl, ale výsledok je viac ako neuveriteľný. Knižka sa stala skutočným umeleckým dielom, v ktorom jednotlivé príbehy ako by ožívali. Ako sa vraví, lepšie raz zažiť ako sto krát počuť.


 

Blížili sme sa do finále, ale k hovoriacej knižke nám chýbali tie správne hlasy. Danka sa nezaprela a oslovila svojich priateľov, ktorí sa svojej úlohy zhostili na jednotku s hviezdičkou. Pani Máriu Breinerovú a pána Richarda Stanke netreba veľmi predstavovať. Ich hlasy sú značkou kvality. Z môjho pohľadu musím povedať že obaja sú profesionáli, pri ktorých človek žasne. Ich hlasový potenciál a profesionálny prístup bol pre mňa obrovským zážitkom. Keď boli v akcii v štúdiu skutočne som chvíľami neveril, že sa dokázali tak vcítiť do jednotlivých postáv bájok. V ich podaní sú všetky zvieratká z Ázie neopakovateľné. Dnes už viem, že pre deti to bol skvelý výber hercov, ktorí knižke hlasom dodali úžasnú atmosféru.

 
Bájky boli na svete a my všetci sme sa veľmi potešili. Ďalšie naše-vaše hovoriace dieťatko. 

Autor: Marián Ďurišin, zakladateľ geniuso.sk