S pani Dankou Hlavatou sa po prvej knihe Bájky o ázijských zvieratkách z „obchodného vzťahu“ vyvinulo priateľstvo. Danka má neskutočné množstvo energie, ktorú dáva plným priehrštím tomuto svetu.

Raz mi úplne náhodou ukázala svoje básničky. Jednoduché a krásne, vtipné a poučné, farebné a … veď posúďte sami:A to je iba prvá. Žltá. No v knižke ich nájdete dvanásť. Každá strana, iná farba. Deti sa v knižke naučia počítať do 12, spočítavať a rozlišovať farby. Čo je však najdôležitejšie, užijú si kopec zábavy. Spolu 78 húseničiek a ich neskutočné hlášky, ktoré pobavia malé, väčšie, ešte väčšie deťúrence … a aj rodičov. O zábavu je teda postarané. Každá číslica od 1 po 12 sa zároveň predstaví a povie niečo o sebe. To by ste neverili koľko užitočných informácií, hádaniek a zaujímavosti vám húsenice číslice vedia povedať.


Texty básničiek boli na svete. Kto ale nakreslí naše húseničky? Rýchly prehľad slovenských ilustrátorov, s ktorými spolupracujeme nám nepriniesol to „pravé orechové“. Naše očakávania boli, že to bude umelec s osobitým štýlom, ktorý dokáže dať našim húseničkám výnimočnú podobu. Dni ubiehali a nám sa stále nepodarilo nájsť ilustrátora, ktorý by nás oslovil. A potom to prišlo! Myšlienka na vynikajúceho maliara, scénografa a kamaráta Fera Liptáka. Zdvihol som telefón, stretli sme sa a jeho nadšenie pre danú vec iba potvrdilo moje rozhodnutie. Fero Lipták je výnimočný človek s vlastným unikátnym štýlom a jeho obrazy sú určite neprehliadnuteľné. Keď som videl prvú húseničku, nevedel som sa dočkať ďalšej. Proces ilustrovania napredoval veľmi rýchlo. Bolo jasné, že Fero to robil s radosťou a tešil sa na svoju prvú hovoriacu knihu.

Medzitým sme v banskobystrickom štúdiu s Petrom Dobríkom nahrali všetky básničky, hlášky húseničiek a zvuky. Bola to fuška, lebo určite sme chceli aby každá húsenička mala svoj charakter. Tu nám okrem výborných spíkrov pomohla aj technika, s ktorom sa nám podarilo upraviť niektoré hlasy na nepoznanie. A dnes vieme, že sa nám podarilo vydať najšialenejšiu hovoriacu knižku a deti si ju zamilovali.

Aký je výsledok? Mnohí naši malí aj veľkí priaznivci pasovali práve knižku Húseničky za tú najzábavnejšiu. Deti si v nej určite nájdu svoje obľúbené časti a popri tom sa veľa naučia. Želáme im šialene dobrú zábavu s Húseničkami.

 

Autor: Marián Ďurišin, zakladateľ geniuso.sk