Náhodné stretnutia prinášajú prekrásne veci. Hovoriaca knižka Max a Lea je toho dôkazom.

 

Ako zakladateľ „hovoriacich kníh“ vstupujem do tvorby každej novej knižky opatrne a musím pocítiť niečo výnimočné, aby zaznel povestný štartovací výstrel a celý tím ľudí sa pustil do tvorby. Pri knižke Max a Lea to bolo stretnutie s mojím bývalým susedom Jankom Uličianskym. Bol to moment, keď mi spomienky na chvíle strávené s mojimi deťmi pri knižkách Janka Uličianskeho okamžite dali zelenú. Áno, určite to skúsime! Janko Uličiansky je úžasný človek, ktorý deťom dokáže dať prostredníctvom rozprávok veľa prekrásnych zážitkov a zároveň ich dokáže inšpirovať. A veľakrát nielen deti.

Ján Uličiansky

Myšlienka na spoločnú knihu sa Jankovi Uličianskemu okamžite zapáčila. Jeho profesionálny a zároveň ľudský prístup k tvorivej práci nabral pri tejto knižke veľmi osobný charakter. Hlavní hrdinovia knižky, Max a Lea sú pre Janka Uličianskeho nielen hrdinami rozprávkových príbehov, ale aj deti, ktoré prinášajú radosť do jeho života. A to sa naplno prejavilo. Reálny život prináša vždy  tie najkrajšie príbehy, ktoré sú často rozprávkové. Max a Lea zažívajú v 12 príbehoch množstvo dobrodružstiev, ktoré oslovia a majú čo povedať nielen najmenším čitateľom, ale aj ich rodičom a starým rodičom. Teda všetkým, ktorí vedia, aké dôležité sú vo svete deti, zvieratká, plyšové hračky, autíčka, pieskoviská, lentilky a láááska.

Zelený dinosaurus – obľúbená Maxova hračka

Janko Uličiansky ako multiumelec oslovil ilustrátora svojich knižiek Petra Čisárika. Ten na ilustrovanie odporučil mladú talentovanú a pracovitú ilustrátorku plnú nápadov Mišku Zajačkovú. Miška Zajačková, študentka Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave, sa chopila príbehov a dala knižke ďalšiu umeleckú hodnotu, ktorá poteší každé, nielen detské očko. Ilustrácie skvele zobrazujú jednotlivé príbehy, no dávajú im aj ďalšiu dimenziu, ktorú čitateľ precíti už pri pohľade na obálku knižky. Prínos ilustrátorky je neprehliadnuteľný.Ilustrátorka Miška Zajačková 

Prišiel čas dať knižke zvuk. Od začiatku bolo jasné, že pesničky, ktoré si budú deti pospevovať, budú veselé, hravé a chytľavé. Vytvoriť hudbu a nájsť interpretov nebol problém. Všetko sa udialo pod taktovkou Janka Uličianskeho. Stretnúť hudobného skladateľa Norberta Bodnára bolo priam neuveriteľné. Hneď na prvom stretnutí sme sa dohodli a moje očakávania sa naplnili. Norbi je v súčasnosti ojedinelým zjavom. Komponuje diela, ktoré majú veľký ohlas doma i v zahraničí. Jeho tvorba z oblasti vážnej hudby odznela okrem domácej pôdy aj v mnohých krajinách v zahraničí. Tento umelec dokázal zhudobniť pesničky, ktoré deťom rozjasnia tvár a stanú sa nezabudnuteľnými.

Už ostávala iba otázka, kto ich naspieva. Nakoniec to najsprávnejšie rozhodnutie bolo zavolať Morávkovcom. Majú malú dcéru, a tak ich interpretácia bude nielen profesionálna, ale aj osobná. To sa presne udialo. Dominika a Janko sa tejto úlohy zhostili na jednotku. Veď si to vypočujte. Nahrávalo sa v profesionálnom štúdiu v Košiciach a pán Pastucha ako hlavný garant nahrávania nenechal nič na náhodu. Nahrávanie prebehlo podľa plánu aj napriek tomu, že Dominikina choroba nás chcela zastaviť.

Dominika a Janko Morávkovci

Ako sa patrí, rozprávkovú knižku sme pokrstili lentilkami. A výnimočná osobnosť sveta bábkového divadla pani Barbora Krajč Zamišková sa stala jej krstnou mamou. Čo viac sme si mohli pre túto hovoriacu knižku priať!


Krst hovoriacej knižky Max a Lea

Svetlo sveta uzrela knižka, plná emócií a profesionálneho prístupu. Za mňa ako vydavateľa môžem povedať len jedno: škoda, že táto spolupráca netrvala dlhšie. Bol to úžasný zážitok, ktorý sa pretavil do hodnotného umeleckého diela. Hovoriaca knižka Max a Lea je úžasné dielo plné prekrásnych zážitkov a emócií, ktoré prináša detský svet. Max a Lea zažívajú dobrodružstvá so svojimi najobľúbenejšími hračkami – so zeleným dinosaurom a s ružovým zajkom.

 

Autor: Marián Ďurišin, zakladateľ geniuso.sk