6. marec bol vyhlásený za Európsky deň logopédie. Odborníci sa zhodujú na tom, že žijeme v inej dobe. Svet v minulosti bol založený na iných hodnotách, ako je tomu dnes. Zaneprázdnení rodičia, málo času na dieťa, ak vôbec. Spoznali ste sa? Nie ste v tom sami.

Rodiny trávia čas iným spôsobom, ako by mali. Detské ihrisko, preliezky, spoločné aktivity s rodičmi? Radšej nakupovanie, zhon a povrchné vzťahy. Rýchlosť dnešnej doby nás oberá o to najpodstatnejšie a prináša stále častejšie problémy, ktorým sme v minulosti nemuseli čeliť, a ak, tak len ojedinele.

 

Predstavte si, že sa pokúsite pogoogliť návod na dieťa. Našli by ste relevantné výsledky, rady a odporúčania? Možno áno. Ale nič viac nezblíži rodiča a dieťa viac, ako spoločne strávený čas. Aj vaše dieťa má v ruke vačšinu času smartfón alebo tablet? Obrovská chyba. S deťmi sa treba rozprávať. Kedy ste naposledy vašemu dieťaťu prečítali rozprávku? Skúšali ste s vašim drobcom prebrať obsah, alebo aké ponaučenie prináša tá ktorá rozprávka? Pri najbližšej príležitosti to skúste a možno budete prekvapení. Budeme veriť, že príjemne. A ak aj nie, nikdy nie je neskoro napraviť to. Ak máte skutočne málo času, určite by vám pomohli hovoriace knihy. Deti sa s nimi zabavia aj samé, hovoriace pero im prečíta rozprávku a príbehy, naučia sa nové vedomosti a to všetko krásnou slovenčinou, zábavnou formou a vy už konečne nebudete mať výčitky, že sú stále nelepené na tablete, ale konečne držia v ruke knihu. Navyše budú do práce s knihou zapojené aj aktívnou formou, čiže odpadá pasivita. Že ste ešte o hovoriacich knihách nepočuli? Nech sa páči: