Pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky o našich hovoriacich knihách a hovoriacom pere. Ak ste na vašu otázku odpoveď nenašli, kontaktujte nás a určite vám odpovieme.

V čom sa odlišujú Geniuso hovoriace knihy od klasických kníh?

Všetky Geniuso hovoriace knihy obsahujú voľným okom neviditeľnú potlač, na ktorú reaguje hovoriace pero. Napriek tomu, že sa hovoriace knihy vizuálne od klasických kníh neodlišujú, použitá technológia nám umožňuje naplniť strany aj iným obsahom ako tlačeným textom a obrázkami – zvukmi, pesničkami, riekankami, hádankami, príbehmi a interaktívnymi úlohami.  

Odkiaľ pochádzajú Geniuso hovoriace knihy?

Geniuso hovoriace knihy sú nástupcom slovenskej značky IRS hovoriace knihy. Všetky Geniuso knihy sú kompatibilné s IRS hovoriacimi knihami a perami. Geniuso hovoriace knihy sú aj budú slovenským produktom – nie sú to prevzaté diela zo zahraničia. Všetky tituly sú vytvorené a vytlačené na Slovensku. 

Funguje vaše hovoriace pero so všetkými hovoriacimi knihami?

Geniuso hovoriace pero je plne kompatibilné so všetkými Geniuso resp. IRS hovoriacimi produktami, ktoré sme vydali v našom vydavateľstve a tiež tie, ktoré vydáme v budúcnosti. Stačí vám 1 hovoriace pero pre všetky produkty – hovoriace knižky sa v pere jednoducho prepínajú podľa toho, s ktorou chcete pracovať. Stačí priložiť zapnuté hovoriace pero na logo Geniuso resp. IRS na obálke knižky a hotovo.

Budú Geniuso hovoriace knihy aj v iných jazykoch?

Áno. Do hovoriacich kníh zo série OBJAVKOVO plánujeme pridať aj ďalšie svetové jazyky. V prípade, že ku knižke pribudne nový jazyk, bude možné si ju stiahnuť z našej stránky úplne zadarmo. Viacjazyčné knižky OBJAVKOVO sa prepínajú medzi jazykmi jednoduchým priložením pera na logo IRS na obálke knižky.

Je potrebné do hovoriaceho pera niečo nahrávať, aby správne fungovalo? 

V momente kúpy pera v pere máte nahraté súbory ku všetkým hovoriacim knihám. Ak ale chcete používať pero s knihou, ktorú sme vydali až po kúpe vášho pera, musíte si do pera príslušný súbor nahrať. Tu je návod ako na to (pre model pera A30 L): 

 • Súbor, ktorý hľadáte je vždy pri príslušnej hovoriacej knihe.
 • Súbor sa vám začne do počítača sťahovať po kliknutí naň pravým tlačítkom myši a výberom možnosti "Uložiť odkaz ako...".
 • Keď sa vám súbor stiahne do počítača, pripojte pero k počítaču pomocou USB kábla (pero musí byt vypnuté).
 • Súbor z počítača skopírujte do priečinka AP4 pre model pera A 30L. Nevytvárajte podpriečinky ani nové priečinky. Pero od počítača počas kopírovania neodpájajte, môže dôjsť k jeho poškodeniu alebo k strate dát.
 • Ak v priečinku máte starú verziu súboru a chcete daný súbor aktualizovať, nezabudnite pôvodnú verziu vymazať.
 • Po ukončení kopírovania odpojte USB kábel od pera. Ukončili ste tak proces sťahovania konkrétneho súboru pre reprodukciu zvuku z vami vybraného produktu.

Je potrebné do hovoriaceho pera kupovať batérie?

Nie. Hovoriace pero má vstavanú batériu (Li-ion akumulátor). To znamená, že vám odpadá starosť s kúpou batérií. Hovoriace pero sa nabíja podobne ako mobilný telefón. 

Je potrebné hovoriace pero pred prvým použitím nabiť?

Nie. Akumulátor je nabitý na cca 80%, takže hovoriace pero môžete ihneď po jeho kúpe zapnúť a používať. Ak hovoriace pero dlhšie nepoužívate, nezabudnite ho raz za čas nabiť (raz za 3 mesiace), aby nedošlo k jeho úplnému vybitiu. V takom prípade by mohlo dôjsť k nenávratnej strate kapacity batérie.  

Ako dlho vydrží hovoriace pero na jedno nabitie?

Štandardne platí, že hovoriace pero na jedno nabitie vydrží v prevádzke 3 hodiny. Naša skúsenosť je však lepšia. Keďže hovoriace pero nikdy nereprodukuje zvuk nepretržite, ale s prestávkami (keď dieťa rozmýšľa nad úlohou, rieši hádanku a podobne), výdrž batérie pera je dlhšia. Počas víkendových akcií, ktoré sme zorganizovali pre deti, nám stačilo pero dobiť raz a vydržalo v prevádzke dva dni. 

Hovoriace pero sa nedá zapnúť. Čo mám robiť?

Máte hovoriace pero nabité? Ako prvý krok sa ho pokúste pripojiť na nabíjačku. Overte si, že máte v poriadku nabíjačku aj nabíjací kábel USB. Pero sa dá nabiť aj pripojením k počítaču pomocou dodávaného USB káblu. Ak je pero nabité a stále nejde zapnúť, je možné ho resetovať. Postup nájdete v návode, ktorý je priložený k hovoriacemu peru. Resetovaním pera sa nezmažú žiadne audiosúbory knižiek, ktoré sú v ňom nahraté. V prípade, že ani reset pera nepomohol, kontaktujte nás, pomôžeme vám váš problém vyriešiť.

Objednali sme si vo vašom eshope hovoriace knihy, ale neprišiel nám potvrdzujúci e-mail...

V prípade, že ste úspešne odoslali objednávku, náš systém vám v priebehu par minút zašle súhrnný e-mail s informáciami o vašej objednávke. Ak ste ho nedostali, skúste sa pozrieť do priečinka SPAM, či vám ho váš e-mailový poskytovateľ omylom nezaradil medzi nevyžiadanú poštu. V prípade, že ho nenájdete ani tam, prosím, kontaktujte nás cez kontaktný formulár alebo e-mailom na objednavky@geniuso.sk – problém vyriešime k vašej spokojnosti.

Hovoriace pero po priložení na logo Geniuso resp. IRS na obálke knihy povie: „V pere sa nenachádza správny AP4 súbor.“ 

Nie je to žiadna chyba. Len ste sa pokúsili aktivovať v hovoriacom pere knihu, ktorú nemáte v pere nahratú. Riešenie je veľmi jednoduché. Stačí si vyhľadať na našej stránke AP4 súbor pre knihu, s ktorou chcete pracovať (je pri každej knižke), zadarmo si daný audiosúbor stiahnuť do počítača a následne ho nahrať do hovoriaceho pera – do priečinka AP4 (viď otázku vyššie ohľadom nahrávania súborov do pera).

Kde môžeme vidieť a vyskúšať vaše produkty naživo?

Geniuso hovoriace knihy si môžete prísť vyskúšať vo vybraných predajniach knihkupectva Panta Rhei a v hračkárstve VNIMAVE DETI (Borry Mall a Avion v Bratislave).

Ako v knižkach TADA zmeniť poradie jazykových verzií v ikone Domčeka ( pre model pera V500)?

Vo viacjazyčných hovoriacich knížkach TADA sa opakovaným prikladaním pera na ikonu domčeka pero prepína podľa potreby do slovenského/maďarského/českého jazyka. Ktorúkoľvek jazykovú verziu môžete z pera vymazať bez ovplyvnenia funkčnosti ostatných jazykových verzií.

Pokiaľ chcete zmeniť poradie, v ktorom sa prepínajú jazykové verzie, musíte premenovať xbl súbor, ktorého poradie chcete zmeniť. Pero totiž prepína jazykové verzie podľa abecedného poradia názvov súborov nachádzajúcich sa v danom priečinku. UPOZORNENIE: Súbor v priečinku môžete premenovať, no číslo, ktorým pomenovanie xbl súboru začína musí ostať nezmenené. 

Čísla priečinkov, v ktorých nájdete slovenskú/českú/maďarskú verziu TADA knižiek:

 • 62104 – JEDLO
 • 62110 – ZVIERATKA
 • 62116 – ĽUDSKÉ TELO
 • 62122 - DOMOV A RODINA
 • 62128 – TVARY A FARBY
 • 62134 – ROČNÉ OBDOBIE
 • 62140 – ČÍSLA